DEMOKRASİ FORUMU BAŞLIYOR

İsviçre’nin Davos kasabası ekonomi, Türkiye’nin Mesudiye ilçesi demokrasi alanında, dünya ölçeğinde etkinlik düzenleyerek, daha iyi bir dünya için sesini duyuruyor.
DEMOKRASİ FORUMU BAŞLIYOR

ORMESHA-Doğa Uzunyurt: 'Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek'  amacıyla İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumun da, dünya liderleri, uluslararası şirketlerin yöneticileri, akademisyenler ve yardım kuruluşlarının temsilcileri 53 yıldan beri bir araya geliyor, iklim krizinden gelir adaletsizliğine dünyanın sorunlarına çözümler arıyor.

 

1991 yılından beri aralıksız yerel demokrasi örneği olarak gösterilen İlçe Kurultayı düzenleyen Mesudiyeliler, Davos’u örnek alarak, dünyayı demokrasi açısından daha yaşanabilir bir yer haline getirme çabası için, ‘Mesudiye Dünya Demokrasi Forumu’ adıyla uluslararası bir forum düzenlemek için gün sayıyor.

Dünya Demokrasi Forumu 14-16 Eylül tarihlerinde Ordu’nun Mesudiye ilçesinde 7 panel düzenlenerek gerçekleşecek. Forum için Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Okyanusya kıtalarında yer alan ülkelerinden devlet adamları ve ünlü kişiler Mesudiye’ye gelerek üç gün süreyle demokrasiyi tartışacaklar.

 

 Panel konuları arasında, dünyada demokrasinin güncel sorunları, demokrasi ve sivil toplum, demokrasi, ekonomi ve iş dünyası, demokrasi ve ekoloji. Her paneldeki 4 konuşmacıdan birisi mutlaka yabancı ülkelerden gelen konuklardan oluşacak.

Böylece 33 yıldan beri aralıksız ilçe kurultayı düzenleyerek örnek bir halk hareketi ve demokrasi örneğini hayata geçirmeyi başaran Ordu Mesudiyeliler, bu deneyimlerini daha önce Türkiye Demokrasi düzenleyerek ülke geneline yansıttılar.

ise İsviçre’nin Davos kasabasında her yıl düzenlenen dünya ekonomi forumundan esinlenerek, Dünya Demokrasi Forumu düzenlemek için gün sayıyorlar.

 

Yorum Yazın

Ordu Mesudiye Gazetesi